Scroll Top

REGRES ZA LETNI DOPUST ZA LETO 2025

Pravica do izplačila regresa za letni dopust je pravica delavca, ki je določena v Zakonu o delovnih razmerjih (v nadaljevanju: ZDR-1). To pravico ima vsak delavec, ki ima pravico do letnega dopusta. Delavec pa pravico do letnega dopusta pridobi s sklenitvijo delovnega razmerja. Delodajalec mora delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače, in sicer najkasneje do 1.7. tekočega koledarskega leta.

Maksimalen regres 2025 pa ni omejen. Večina podjetij se sicer odloči izkoristiti maksimalno višino do katerega je regres neobdavčen, saj je to finančno najbolj ugodno. Regres je namreč neobdavčen do višine 100% povprečne plače v Sloveniji, ki velja ob izplačilu regresa. Tako se zanj ne plača ne dohodnine ne prispevkov.

Minimalni regres:
Minimalni regres 2025 je tak kot je minimalna plača 2025. Od 1.1.2025 dalje minimalna plača znaša 1.277,72 EUR za polni delovni čas.

Maksimalni regres:
Najvišji neobdavčen regres 2025 po trenutno objavljenih podatkih Statističnega urada Slovenije je tako 2.496,61€.

Delodajalce, ki zavezujejo kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti morajo izplačati regres v znesku, ki jih le ta določa.

V Uradnem listu RS št. 109/24 z dne 20.12.2024 so bile objavljene Spremembe in dopolnitve Kolektivne pogodbe gradbenih dejavnosti, ki določajo višino regresa za letni dopust za leto 2025 v višini 1.440,00 EUR.

Podpisana je bila tudi nova Kolektivna pogodba dejavnosti gostinstva in turizma Slovenije v kateri je zapisana nova višina regresa za letni dopust za leto 2025, ki znaša 1.600,00 EUR.

Vir: Pravica do regresa | GOV.SI

PRISPEVEK ZA OBVEZNO ZAVAROVANJE ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO

Zakon o dolgotrajni oskrbi uvaja novo obvezno socialno zavarovanje in prinaša prispevek za dolgotrajno oskrbo.

V obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo je posameznik vključen ves čas, ko zanj izpolnjuje pogoje. Za dolgotrajno oskrbo so zavarovani:

  • starejši od 18 let (glede prijave v zavarovanje ob dopolnitvi 18 let ni potrebno narediti nič, Zavod za zdravstveno zavarovanje vam bo po uradni dolžnosti izdal odločbo),
  • zavarovani (kot zavarovanec ali družinski član) v obveznem zdravstvenem zavarovanju za primer bolezni in poškodbe izven dela. Kdor ni vključen v obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji, je odjavljen tudi iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo.

Za dolgotrajno oskrbo niso zavarovane:

  • osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, zavarovane pri tujem nosilcu zdravstvenega zavarovanja, ki med prebivanjem v Sloveniji ne morejo koristiti pravic iz tega naslova in po njih obvezno zdravstveno zavarovani družinski člani,
  • tujci, ki se izobražujejo ali izpopolnjujejo v Sloveniji in po njih obvezno zdravstveno zavarovani družinski člani.

Zavezanci za plačilo prispevka so:

  • delavci v višini enega odstotka bruto plače,
  • delodajalci v višini enega odstotka bruto plače,
  • upokojenci v višini enega odstotka neto pokojnine,
  • samozaposleni in kmete s prijavljeno dejavnostjo v višini dveh odstotkov plače.

Prispevka ne bo treba plačevati za zavarovane osebe, ki so v obveznem zdravstvenem zavarovanju in posledično v obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo zavarovane kot družinski član:

  • otroci (zavarovančevi otroci in otroci, ki so z odločbo pristojnega organa nameščeni v družino z namenom posvojitve),
  • pastorki, ki jih zavarovanec preživlja,
  • vnuki, bratje, sestre in drugi otroci brez staršev, ki jih je zavarovanec vzel k sebi in jih preživlja, če jih zakon, ki ureja obvezno zdravstveno zavarovanje, določa za otroke.

Vir: Prispevek za dolgotrajno oskrbo | GOV.SI

EVIDENCA OBRAČUNANEGA DDV IN ODBITKA DDV

Za davčne zavezance, identificirane za namene DDV, se s 1. 7. 2025 določa obveznost vodenja dveh evidenc v okviru knjigovodstva davčnih zavezancev in predložitve teh evidenc davčnemu organu, in sicer:

  • evidence obračunanega DDV in
  • evidence odbitka DDV.

V skladu z novimi določili bomo morali za pravilno in pravočasno poročanje FURS-u odslej prejeti vso relevantno dokumentacijo najkasneje do 10. dne v mesecu za pretekli mesec.

Vir: Od 1. julija 2025 obvezna predložitev evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV | GOV.SI

 

 

Zasebnost
Ko obiščete našo spletno stran, lahko prek vašega brskalnika shranjuje podatke iz določenih storitev, običajno v obliki piškotkov. Tu lahko spremenite svoje nastavitve zasebnosti. Upoštevajte, da lahko blokiranje nekaterih vrst piškotkov vpliva na vaše izkušnje na naši spletni strani in v storitvah, ki jih ponujamo.