1. Kratkotrajna odsotnost zaradi bolezni in uvedba razloga 13-bolezen-3 dni
Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP), ki je začel veljati dne 24. 10. 2020 in ki je bil objavljen v Uradnem listu RS št. 152/2020 v povezavi: https://www.uradni-list.si/_pdf/2020/Ur/u2020152.pdf, uvaja novo pravico – pravico do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (20. člen). Delavec je lahko odsoten z dela zaradi bolezni brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela, ki ga izda izbrani osebni zdravnik, torej brez predhodne ugotovitve razlogov za takšno odsotnost z dela s strani osebnega zdravnika zavarovanca, do tri zaporedne delovne dni, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu. Za čas te odsotnosti je delavec upravičen do nadomestila plače, ki ga izplača delodajalec, ki nato zahteva refundacijo od ZZZS.
- Informacije o novi pravici in postopku uveljavljanja so objavljene na spletni strani ZZZS.
- Informacije o postopku refundacije nadomestila plače pa so objavljene na portalu za zavezance.
2. Pogosta vprašanja in odgovori v zvezi s #PKP5
Že prejšnji mesec smo pripravili daljšo razlago ukrepov, ki jih prinaša t.i. #PKP5 oz. 5. protikorona paket, ki namenja posebno pozornost samozaposlenim, odsotnosti od dela in pravica do nadomestila. Povzetek PKP5 smo že objavili, tokrat pa vas vabimo, da si preberete tudi najpogostejša vprašanja in odgovore prav s področja novega protikorona paketa:
3. Kdo so izjeme Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodaje blaga/storitev potrošnikom?
Vlada RS je v petek, 30. 10. 2020 sprejela Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji s katerim je med izjeme od prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom dodala:
- gradbena, vzdrževalna in montažna dela, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer ogrevanje, vodovod, odtoki, električne inštalacije, keramične in druge obloge, prezračevanje, krovska, fasaderska dela, montaža kuhinj in podobno),
- storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer vrtnarske storitve),
- servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja tehničnega blaga,
- dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitev ni mogoče prezračiti,
- družbe za upravljanje ter
- knjižnice.
Spremembe odloka so začele veljati 31. oktobra 2020.
Preberite več TUKAJ.
4. Ponovno pozivamo: preverite veljavnost digitalnih potrdil (davčne blagajne)
Uporabnikom davčnih blagajn se bo v novembru začela iztekati veljavnost namenskih digitalnih potrdil za davčno potrjevanje računov (veljavnost poteče po 5 letih). Če je posameznik v dvomu, kdaj točno mu poteče omenjeno potrdilo, naj se obrne na ponudnika davčne blagajne. Namenska digitalna potrdila namreč po petih letih potečejo, kar pomeni, da davčne blagajne v tem primeru ne bodo delovale (ne bo mogoče davčno potrjevati računov).
Preberite več TUKAJ.
5. Spremembe pri prehajanju meja
26. oktobra 2020 je začel veljati nov odlok o prehajanju meja, spremenili so se tudi epidemiološki seznami držav.
Pri tem Vlada RS opozarja, da morajo tudi tujci, ki vstopijo v Slovenijo, upoštevati pravila, ki zaradi preprečevanja okužb znotraj države začasno omejujejo gibanje in zbiranje ljudi (omejitev prehajanja med občinami, razen za določene izjeme, ki jih je treba ustrezno dokazati; omejitev gibanja med 21. in 6. uro idr.).
Preberite več TUKAJ.